poniedziałek, 14 grudnia 2015

STIHL POZnań Ice Festival

W Poznaniu w ten weekend odbywał się po raz 10. Festiwal Rzeźby Lodowej, czyli STIHL POZnań Ice Festival. Na Starym Rynku w rzeźbiarskim konkursie wzięło udział 24 najwybitniejszych artystów z całego świata, nawet z tak dalekich krajów jak Japonia, Filipiny czy Kanada.
Rynek zamienił się w prawdziwą krainę lodu, niczym z baśni Andersena. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki 20 ton lodu przeobraziło się w zapierające dech w piersiach lodowe cuda.
W sobotę odbyła się najbardziej widowiskowa konkurencja, czyli Speed Ice Carving. Zawodnicy mieli 25 minut, aby wyrzeźbić w bryle lodu wylosowany wzór. Zwycięzcą zawodów w Speed Ice Carving'u został Kanadyjczyk Ross Baisas. Drugie miejsce zajął reprezentant Japonii – Yoshihito Kosaka. Natomiast na trzecim miejscu znalazł się Francuz – Samuel Girault.

My wybraliśmy się drugiego dnia zobaczyć te piękne rzeźby, jednak już niestety trochę się topiły, a tłum ludzi skutecznie zabierał nam miejsce na robienie zdjęć. Mimo to Rynek miał piękną iluminację świąteczną, poza tym odbywa się też Betlejem Poznańskie, czyli Jarmark Świąteczny, który na pewno odwiedzimy w ciągu tygodnia, by posmakować poznańskich specjałów i narobić dla Was zdjęć :) Najważniejsza konkurencja rozegrana została w niedzielę. Zawodnicy wystartowali o godzinie 9:00 w dwuosobowych drużynach. W ciągu 8 godzin musieli wymyślić własną koncepcję, która zachwyci nie tylko poznaniaków, ale też jury. 
Pierwsze miejsce zajęli bracia z Kanady – Antonio i Ross Baisas, którzy wyrzeźbili postać anioła z tarczą i mieczem. 
Drugie miejsce zajął polsko-francuski duet – Michał Mizuła i Samuel Girault, którzy zachwycili jury rzeźbą Yody z Gwiezdnych Wojen. 
Na trzecim miejscu znalazła się para Kanadyjczyków – Kevin Ashe i Suguru Kanbayashi z rzeźbą przełamanego pianina. 
Zwycięzcy odebrali czek na 1500 euro.

Spacer po Poznaniu w małym stopniu uświadomił nas, że zrobiona jest także piękna świąteczna iluminacja na ulicach, byliśmy na prawdę mile zaskoczeni. 


Wczorajsze popołudnie narobiło nam ochoty na więcej i z całą pewnością, planujemy więcej zobaczyć w ciągu najbliższego tygodnia :) 

A jak u Was wyglądają miejskie świąteczne iluminacje? Coraz więcej miast dba o świąteczny charakter więc pewnie też jest pięknie:)
Podzielcie się z nami wrażeniami!